Jak se chytá na method feeder ?
Method feeder je velmi efektivní způsob pro lov kaprů i jiných druhů kaprovitých ryb. V článku se dozvíte vše podstatné od výběru vybavení, přes nástrahy, krmení až po montáže a techniku lovu.
Method feeder je rybolovná technika, při které se používají speciální plochá krmítka. K lovu se používají feederové pruty s ohebnou špičkou, která signalizuje záběry. Methodová krmítka dopadnou na dno vždy plochou stranou se zátěží. Díky tomu je nástraha vždy na vrcholu hromádky lákavého krmení. Krátké návazce okolo 10 cm zajišťují vysokou efektivitu při samozáseku ryby.
Prut je jednou z nejdůležitějších součástí výbavy pro lov na method feeder. Špičky prutu slouží k signalizaci záběru. Pro method feeder jsou vhodné pruty s parabolickou nebo poloparabolickou akcí. To znamená, že při zdolávání se ohýbají tyto pruty v celé horní polovině, nebo při velkém zatížení dokonce po celé své délce.Pruty s parabolickou akcí lépe utlumí výpady ryby a snižují riziko vyříznutí háčku u ryby.Důležitými parametry jsou délka a vrhací zátěž prutu. Nejuniverzálnější délka je 3,6 metru.
Za univerzální vrhací zátěž prutu pro method feeder se dá považovat rozpětí 70-90g.
Naviják na method feeder
Při lovu na method feeder je vcelku jedno, jestli používáte naviják s přední nebo zadní brzdou. Využít se dá také bojová a volnoběžná brzda. Důležité je, aby byla brzda dostatečně citlivá a měla plynulý chod. Brzda by měla jít snadno a rychle povolit nebo naopak utáhnout.
Širší mělká cívka je výhodou pro delší hody. Opět záleží spíše na vašem vkusu jestli zvolíte, naviják s jednoduchou kličkou nebo dvojkličkou. Naviják by měl mít minimálně 3 ložiska. Kovová cívka s klipem je už dnes standard, který byste měli u nového navijáku požadovat.
Vlasec
Hlavní (=kmenový) vlasec pro method feeder by měl mít tyto vlastnosti: odolnost proti oděru, dobrá potápivost, nízká paměť a malá průtažnost. Průměr vlasce volte přiměřený k ostatním částem sestavy. Pro method feeder považuji za rozumné minimum průměr vlasce 0,20 mm. Mnohem častěji se však používají průměru 0,22 – 0,26 mm.
Plochá krmítka
Plochá krmítka na method feeder dodává celá řada výrobců. Jednotlivá krmítka se od sebe liší velikostí, zátěží, tvarem, systémem žebrování a různých opor pro návnadu. Základní rozdělení krmítek může být podle toho, jestli jsou průběžná, nebo pevná s pružnou gumou.K většině druhů krmítek se dodávají různé typy formiček, které pomáhají nanášet krmení na krmítko. Krmítka pro method feeder se nejčastěji vyrábí v zátěžích 20-60 g.
Háčky
Háčky pro method feeder musí být pevné a ostré. Tím ale výčet požadovaných vlastností nekončí. Při method feederu se používají drobné háčky. Proto je potřeba, aby háčky byly ze silnějšího drátu, jinak by docházelo k častému vyříznutí háčku při zdolávání.
Nejčastěji používané velikosti háčků na method feeder jsou 14-6. Velikost háčku by se měla přizpůsobit především velikosti nástrahy a zátěži krmítka. Příliš drobné háčky s příliš těžkými krmítky jsou nevhodné. Stejně tak se nedoporučuje kombinovat velké háčky a lehká krmítka.
Návazcové materiály
Návazce pro method feeder můžeme vyrábět z klasického vlasce, z flucarbonu nebo z pletené šňůry.U vlasců volíme průměry v rozmezí 0,17-0,25 mm. U fluocarbonu nižších průměrů dejte pozor. Fluocarbon je mnohem citlivější na prudké pohyby a snáze se trhá při prudkých záběrech.
Další vybavení
Prošli jsme nejdůležitější části vybavení pro lov na method feeder. Mezi další nutnou výbavu patří: podpěra na prut, podběrák s dlouhou tyčí (optimálně alespoň 3 m), pohodlné křeslo, kbelík na míchání krmení, krabička s víčkem na máčení pelet, obústek pro snadné vytáhnutí háčku z tlamky.
Nástrahy
Mezi nejúspěšnější nástrahy na method feeder patří miniboilie (potápivé i plovoucí), pelety, kukuřice, červi. Dá se využít také rohlíkové boilie. U nástrahy je potřeba zvolit správnou velikost, používají se spíše menší sousta boilie v průměrech 6-12 mm, 1-2 zrnka kukuřice.
Dipy a posilovače
Pro lepší atraktivitu nástrah můžeme použít také, posilovače, boostery, smáčedla, práškové dipy.
Krmení do krmítka
Do method feederových krmítek se používají dva typy krmení. Prvním z nich jsou method mixy. To jsou speciálně uzpůsobené vnadící směsi pro použití na method feeder. Method mixy jsou atraktivnější, než klasické krmení. Potřebujeme, aby i malá hromádka krmení v krmítku lákala svou vůní ryby k nástraze. Druhou variantou jsou peletky malých průměrů, které se rozmočí a přilepí se na krmítko.
Kombinace
Skvěle funguje také kombinace máčených peletek a method mixu. Můžete je kombinovat v poměru 50:50 nebo experimentovat i s jinými poměry.
Na úplný závěr by se hodilo jedno upozornění: pozor na method feeder, je silně návykový, pokud mu přijdete na chuť, už není cesty zpátky!