Feeder pro začátečníky

ab6ee848-e746-4b08-8871-3e96b5e28c46_1

Co je Feeder?

Je to prut, který se používá na chytání metodou položená, tedy se závažím položeným na dně. Pruty na feeder jsou opatřeny tenkými, ohebnými signalizačními špičkami, podle kterých rybář pozná i jemné záběry.

Feeder je skvělý pro ty, co chtějí opravdu aktivně strávit čas u vody.

Jak to funguje?

Princip chytání na feederový prut je prostý. K poznání záběru totiž není třeba žádné signalizační zařízení. U feederu vše obstarává prut sám, tedy především jeho špička. Při koupi prutu rybář získá většinou i tři další koncové špičky, které ovšem neslouží jako náhrada, ale mění se podle typu vody, na které chytáme, nebo také podle počasí. Každá je jinak ohebná, ta co se ohýbá nejméně, je určena do proudu nebo za větru, s jemnějšími pak chytáme na stojaté vodě, nebo při bezvětří. Důležité je vědět, že i když jsou špičky jinak ohebné, každá by měla vydržet na prutu napsanou odhazovací zátěž, tedy musí zvládnout maximální zatížení prutu a zřetelně  signalizovat záběr.

Záběr se projeví ohnutím špičky v momentě, kdy ryba uchopí nástrahu a odjíždí s ní směrem od vás nebo do strany. Pokud míří přímo k rybáři, pak se narovná. V této chvíli musí rybář zaseknout!

Díky napnutému vlasci a citlivé signalizaci prutu pomocí špiček můžeme lovit i velmi opatrné ryby, které by při větším odporu prutu, tedy například při klasické položené, prostě nástrahu pustili, nebo by byl náš zásek až moc pozdě.

f71f9e49-7771-4c8a-a05d-138a83a1e9c3

Jaký prut vybrat?

Je třeba vědět, jaké ryby a kde je budete lovit. Délka je závislá na tom, zda budete chytat někde na malé vodě nebo zda se posadíte na břeh velkého jezera či nádrže. S feedrovými pruty se dá chytat jen kousek od břehu malé rybky, ale stejně tak můžete nahazovat podstatně dále od břehu a cíleně lovit větší ryby! Na dálku tedy volíme pruty medium nebo heavy v délkách 3,60 – 3,90 metrů. Lepší budou pruty s tužší páteří a spíše tvrdší špicí. Jemné špičky a jemnější náčiní pak volíme při chytání u břehu především menších ryb. U feedrových prutů tedy kromě jejich délky, síly a možné zátěže, hrají roli i jejich jemné špičky, které mají různou tvrdost. Důležité je ale vědět, že tyto špičky se dají bez problémů dokoupit.

832ef28f-5efc-427b-a821-69ce2f050752

Feederové navijáky

Navijáky používáme tak velké, aby pasovali k prutům. Navijáky s přední brzdou, zadní nebo baitrunnerem, protože záběry většinou ihned přecházejí do jízdy a pak se přepnutí páčky baitrunneru  hodí! Nejvhodnější jsou navijáky velikosti 30 – 40.

4bd500a0-12dc-41b8-970b-ecce96c6f9ac

Volba vlasců

Tloušťku vlasce volím podle druhu ryby, kterou budeme chtít chytnout. Obecně platí, že čím zvolíme slabší vlasec, tím více bude záběrů, ovšem to platí hlavně u návazců a při chytání bílé ryby. Na stojaté vodě bez vázek klidně lovíme s návazcem silným 0,12 – 0,14 mm.

bb9b62bf-0907-4424-aa88-52230bb9d6af

Krmítka

Při chytání na feeder jsou asi krmítka jednou z nejdůležitějších pomůcek. Existuje desítky typů. Navazují se do sestav tzv. natvrdo, kdy se ryba zasekává často sama, častěji však využívají rybáři montáže průběžné. Kromě klasických krmítek drátěných existují umělohmotné košíčky. Velmi oblíbeným krmítkem je pak také krmítko method feeder, což je velice úspěšné krmítko a způsob lovu určený na chytání i větších kaprovitých ryb.

Na co chytat?

Feederem můžeme chytat téměř na vše, na klasické žížaly, červy, kukuřici, kousky pečiva, na moderní foukačky … 

Důležitá je směs, kterou „lepíme“ na krmítko. Ta by měla být dost lepkavá, aby pěkně držela na krmítku, ale měla by se rychle ve vodě rozpadat. Právě zakrmení je důležitou součástí metody chytání na feeder. Proto zakrmujeme cíleně, jen lovné místo tak 1×1 metr velké. Návnada má za cíl nejen nalákat rybu ke krmítku a nástraze s háčkem, ale také udržet ryby co nejdéle na lovném místě.

4b07e621-efd0-424d-9f67-1b939ed52a53

S feederem lze chytat i velké ryby a dravce, ale primárně je určený a nejvíce se hodí, na jemné chytání. Při něm se naučíme nejen rozpoznat sebemenší záběr, ale i správně reagovat ve chvíli, kdy ryba bere. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz