Lov na dírkách

fishing-752584_960_720

Lov na dírkách - tento způsob lovu je čím dál tím oblíbenější, praktikuje se na mnoha soukromých revírech a je povolen i na některých revírech svazových.

Otvor ve ledu nesmí být zbytečně velký, ale ani příliš malý, vždy počítejme s ohledem na velikost lovených ryb a raději si nechme nějakou tu rezervu na bezpečné a přehledné vylovování. S vrtákem nebude průnik ledem nijak problematický a rychle vytvoříme otvor o průměru 17 až 20 cm, což pro vylovení pstruhů nebo okounů vcelku postačí, na štiku už by byl nejspíš těsný. Ovšem stačí vyvrtat dva otvory těsně vedle sebe a propojit je, čímž získáme dobrý přístup k vodě.Další variantou je vysekávání otvorů sekerou, to už klade na fyzičku rybáře trochu větší nároky, ale pokud je nás víc, vystřídáme se a jde to.

Winter-ice-fishing

Vybavení na dírky

Určitě bychom se měli důkladně obléknout a vzít si s sebou termosku s teplým nápojem, batoh s vybavením nebo skládací box, sloužící rovnou i jako sedačka jsou praktickou pomůckou, i když nakonec toho asi u dírek moc nenasedíme. Stojánky na pruty jsou velmi praktickou pomůckou, po celý čas lovu přece prut v ruce držet nebudeme.

Nejvhodnější je použít speciální pruty na dírky, které jsou přímo navrženy pro lov v chladném, mrazivém počasí a nemusíme na nich nic upravovat. Nebývají nijak dlouhé, zpravidla od šedesáti do devadesáti centimetrů. Pruty na dírky mívají specifickou akci s jemnou špičkou, na níž snadno rozlišíme záběr podobně jako u feederových prutů), důležitá je kvalitní nepřimrzající rukojeť z korku nebo pěnové hmoty. Jaký zvolit naviják? Nejjednodušší a velmi spolehlivou volbou je obyčejné "kolečko", u kterého nedochází k zamrzání převodů. Vlasec zvolíme jemnější, průměr 0,14-0,18 mm podle lovených ryb. 

lake-6850357_960_720

Nástrahy a návnady

Při lovu na dírkách můžeme ryby přilákat průběžným prokrmováním, raději krmíme po menších dávkách a častěji. Návnada může být "ochucena" dipy nebo dalšími aromatickými látkami, ryby ji tak snadněji najdou. Vnadíme zpravidla tím, nač budeme následně i chytat.

Z přírodních nástrah jsou vhodné žížaly, patentky, červi. Můžeme si koupit i speciální těsta a pasty, ta se hodí především při lovu se splávkem. Přirozené nástrahy často necháme klesnout až na dno nebo s nimi pomalu pracujeme. Úspěchu se můžeme dočkat i s "obyčejnou" pařenou houskou nebo klasickým těstem.

Při lovu na plavanou zkoušejme různou hloubku, když jsme si předem změřili, kde je pod námi dno. Někdy ryby projíždějí kousek pod ledem, jindy se pohybují ve střední části vodního sloupce nebo těsně u dna, chce to experimentovat.

Rozhodneme-li se lovit zvedáním a spouštěním (hlavně na živočišné nástrahy je to velmi účinná metoda), nejjednodušší je umístit před háček s nástrahou zátěž, ovšem lépe to půjde s jigovými hlavičkami nebo s marmyškami. Právě přerušovaný pohyb s občasným položením nástrahy na dno často vydráždí i opatrné ryby.

evergreen-lake-ice-fishing-delliveneri

S ulovenými rybami zacházejme co nejopatrněji, kontakt rybího těla s ledem není nic pozitivního, snažme se tedy, abychom při vytahování z otvoru šupinatce neodřeli a nepokládejme je do sněhu nebo přímo na led, vždyť vzít s sebou nějakou vhodnou podložku určitě není až takový problém. Budeme-li své úlovky fotografovat a potom jim darujeme svobodu, nepokládejme je ne led! Jakmile totiž ryba přimrzne, dojde téměř určitě k poškození ochranného slizu i kůže a snadno se zaplísní, raději rychlou fotku v ruce a zpět do vody.

 

Video lov na dírkách zde

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení